Aviation Technology

تکنولوژی هوایی

مختصری درباره ی جت

موتور جت با بیانی ساده
همان طور که در قسمت تاریخچه ذکر کردم موتورهای جت دارای قطعات گردان زیرشاخه ی موتورهای توربینی محسوب میشوند و از مکانیزم آن بهره میبرند.

ابتدا رفع ابهام کنم از دلیل اینکه, به موتورهای توربینی ,موتور توربین گازی گفته میشود فقط و فقط بخاطر این است که این نوع موتورها از انبساط گازها نیرو میگیرند نه به دلیل اینکه بعضی از آنها از سوخت گاز استفاده میکنند. همان طور که متوجه شدید این موتورها از نیروی افزایش حجم گازها استفاده میکنند. با یک توضیح خیلی ساده به کارکرد این موتورها میپردازیم :
در موتورهای توربینی یک قسمت وجود دارد که به هوا شتاب داده و سپس سرعت آنرا کاهش میدهد و با اینکار فشار و دمای گاز را افزایش میدهد. این هوا تا چهار بار ( بسته به قدرت فشرده کننده ) فشرده تر شده و به محفظه احتراق وارد میشود. محفظه احتراق دارای گونه های مختلفی است (حلقوی ؛ لوله ای ؛ ...)؛ سپس سوخت به داخل محفظه احتراق تزریق می شود و به صورت مداوم مشتعل می ماند یعنی در واقع این موتورها دارای احتراق مداوم می باشند. پس از مشتعل شدن سوخت با هوا فراورده ها افزایش حجم پیدا کرده و گاز های خروجی با سرعتی خیلی بیشتر از حالت ورودی آنها محفظه احتراق را ترک می کنند ودر همین جاست که تعدادی توربین قدرت قرار دارد و با جذب انرژی جنبشی آنها به حرکت در آمده و نیروی لازم برای قسمت فشرده کننده (کمپرسور) را فراهم میکند .

تاریخ ارسال: چهارشنبه 26 اسفند‌ماه سال 1388 ساعت 11:59 | نویسنده: امیر سمعیی | چاپ مطلب 0 نظر